گروه نرم افزاری چابک > دسته‌بندی نشده > توسعه نرم افزار با متدولوژی چابک
توسعه نرم افزار با متدولوژی چابک

آشنایی با متدولوژی چابک در توسعه نرم افزار Agile Software Development methodology

در اغلب اوقات، روند پیاده سازی پروژه های نرم افزاری بصورت یک فعالیت بدون ساختار و فاقد نظامندی پیش می رود که در آن طرح ریزی اصولی برای پیاده سازی نرم افزار صورت نمی گیرد. با رشد و گسترش سیستم، اشکالات این شیوه که اصطلاحا به روش “code and fix” معروف است نیز بطرز فزاینده ای گسترش می یابد. اما راه حلی که در این زمینه مطرح می شود، ارائه مفهوم متدولوژی است. همانطور که می دانید، متدولوژی توسعه نرم افزار یا توسعه سیستم در مهندسی نرم افزار، چهارچوبی است که برای طرح ریزی ، سازمانده ی و کنترل فرآیند توسعه سیستم بکار می رود. هر چهارچوب متدولوژی توسعه نرم افزار به عنوان شالوده ای برای پیاده سازی دیدگاهی ویژه در جهت توسعه و نگهداری نرم افزار بکار می رود. از جمله این دیدگاه ها می توان به روش آبشاری، روش افزایشی، روش R.A.D و روش تکراری اشاره نمود. بطور مثال RUP یک متدولوژی توسعه نرم افزار است که بر اساس روش تکراری کار می کند. اما از جمله چهارچوبها یا روشهای سازمان یافته برای توسعه نرم افزار که در حال حاضر متداول و پرکاربرد است، روش چابک برای توسعه نرم افزار (agile software development) است. بطورکلی می توان گفت، متدولوژی چابک در توسعه نرم افزار به گروهی از متدولوژی های توسعه نرم افزار مبتنی بر روش تکراری و افزایشی اطلاق می گردد به گونه ای که نیازمندیها و راه حل ها از طریق همکاری و تعاملات بین افراد تیمی که غالبا خودسازمان یافته و دارای مهارتهای گوناگون هستند، تکامل می یابند. همانطور که می دانید، agile در لغت به معنای فرز و چابک و سریع است، بدین مفهوم که این چهارچوب، ارائه دهنده یک فرآیند توسعه نرم افزار سبک و در عین حال سریع است که توانایی ایجاد و پاسخ به تغییرات را نیز فراهم می کند. در واقع چابک‌سازی یک چارچوب مفهومی است که پیش‌بینی تعاملات در سراسر چرخهٔ توسعه را بهبود می‌بخشد. مانیفست چابک در سال ۲۰۰۱ این اصطلاح را معرفی کرد.

متدهای توسعهٔ به اصطلاح چالاک و چابک نرم‌افزار اواسط دههٔ ۱۹۹۰ به صورت یک عکس‌العمل در مقابل متدهای سنگین آبشاری مطرح شد، که توسط منتقدان آن به صورت یک مدل توسعهٔ به شدت منظم، دسته‌بندی‌شده، میکرو مدیریتی و آبشاری توصیف شده است. استدلال‌کنندگان متدهای چالاک و چابک ادعا می‌کنند، این متدها به منزلهٔ بازگشت به تجارب توسعهٔ نرم‌افزار در اوایل تاریخ هستند. پیاده‌سازی‌های اولیهٔ متدهای چابک، شامل Rational Unified Process (1994)، Scrum (1995)، Crystal Clear، برنامه‌نویسیExtreme (1996)، توسعهٔ تطبیقی نرم‌افزار، توسعهٔ ویژگی‌محور و متد توسعهٔ سیستم‌های دینامیک (DSDM، ۱۹۹۵) می‌شود. بعد از انتشار مانیفست چابک در سال ۲۰۰۱، اکنون این‌ها به طور معمول به متدولوژی‌های چابک برمی‌گردند.

در فوریهٔ ۲۰۰۱، تعداد ۱۷ توسعه‌دهندهٔ نرم‌افزار، در Snowbird یوتا ملاقاتی داشتند تا در مورد متدهای توسعهٔ چالاک گفتگو کنند.

آنها برای توصیف رویکردی که اکنون به عنوان «توسعهٔ چابک نرم‌افزار» شناخته می‌شود، مانیفستی برای توسعهٔ چابک نرم‌افزار منتشر کردند. بعضی از نویسندگان این مانیفست اتحاد Agile را ایجاد کردند، یک سازمان غیرانتفاعی که توسعهٔ نرم‌افزار را بر اساس اصول مانیفست ترویج می‌دهند.

منابع: ویکی پدیا، مقاله اشنایی با متودولوژی چابک توسط پریسا پرندین، کارشناس گروه درگاه پرداخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.